FORMÜLÜ: Her film tablet etkin madde olarak 750 mg glukozamin sülfat ve yardımcı madde olarak, mikronize titanyum dioksit (E 171) içerir.

TIBBİ ÖZELLİKLERİ:

Dona Tablet’in etkin maddesi olan glukozamin sülfat, insan vücudunda fizyolojik olarak bulunan doğal bir amino-monosakkarit glukozamin tuzudur. Glukozamin, sinoviyal sıvı ve kıkırdak matriksindeki glukozaminoglikanların normal bileşimi içine girdiği için kıkırdak biyokimyasında önemli bir rol oynamaktadır. Farmakolojik çalışmalar, dış kaynaklı proteoglikanların kıkırdak hücreleri (kondrositler) tarafından sentezi için esansiyel substrat olduğunu ve bunların biyosentezini artırdığını göstermektedir. Glukozamin sülfat, eklemi kayganlaştırıcı özelliğe ve kıkırdak üzerinde besleyici etkilere sahip olduğundan, sinoviyal sıvıda hiyalüronik asidin biyosentezi için sinoviyal hücreler tarafından da kullanılır. Glukozamin sülfat, kollajenaz ve fosfolipaz A2 gibi kıkırdağı hasara uğratan enzimlerin etkinliğini, lizozomal enzimlerin aktivitesini ve süperoksit radikallerinin oluşumunu da azaltmaktadır. Diğer taraftan, glukozamin sülfat nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlardan farklı olarak prostaglandin sentezini baskılamadığı için güvenli bir profile sahiptir. Oral yoldan alımı takiben Dona’nın bileşimindeki glukozaminin %90’ı gastrointestinal kanaldan emilime uğrar. Biyoyararlanımı %25’dir. Plazma eliminasyon yarı ömrü yaklaşık 70 saattir.

ÖNERİLEN KULLANIM YERİ: Sağlıklı eklem fonksiyonuna ve kıkırdak harabiyetinin engellenmesine katkıda bulunmak amacı ile, özellikle osteoartrit tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR: Glukozamine karşı aşırı duyarlılığı olanlar ve glukozamin kabuklu deniz ürünlerinden elde edildiği için de söz konusu ürünlere alerjisi bulunanlarda, Dona kullanılmamalıdır. Dona Tablet, doz başına 75.5 mg sodyum içerir. Günlük doz uygulaması sırasında hastalar toplam 151 mg sodyum almış olacaklarından, sodyum açısından kontrollü bir diyet izleyenlerde bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Diyabetli hastalardaki kullanımında, kan glikoz düzeyleri izlenmelidir. Glukozamin sülfatın, pankreas beta hücrelerinin sekretuar fonksiyonları üzerine uzun dönemdeki etkileri bilinmemektedir. Özellikle diyabetli veya bozulmuş glukoz toleranslı hastalarda zararlı etkileri olabilir. Gebelik ve emzirme sırasında glukozamin sülfat kullanımı tıbbi kontrol altında ve bilinen zorunlu durumlarla sınırlandırılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayı esnasında uygulamadan kaçınılmalıdır." Kullanmadan önce Kullanım Kılavuzu’nu dikkatlice okuyunuz. "Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz."

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:
Dona Tablet kullanımına bağlı olarak nadiren, geçici yan etkiler bildirilmiştir. Bunlar arasında, sersemlik hissi, baş ağrısı, hazımsızlık, karında gaz, kabızlık ve ishal sayılabilir. Ayrıca, aşırı duyarlılığa bağlı olarak deride kaşıntı ve kızarıklık da bildirilmiştir. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz.

GÜNLÜK KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, önerilen günlük doz 2 tablettir. Tabletler, tercihen yemek sırasında, sabah 1 tablet, akşam 1 tablet şeklinde, bir bardak suyla birlikte alınmalıdır. Glukozamin sülfatın etkisi, tedaviye başlandıktan sonraki 2 ila 3 hafta içinde başlar. Tedavinin etkisi 6 ay boyunca devamlı kullanım döneminin ardından veya 3 aylık kullanımı takiben 2 ay boyunca etkinliğini koruduğunun kanıtlanmasıyla ideal seviyeye ulaşır. Dona’nın etkinliği ve güvenilirliği 3 yıldan daha uzun süreli bir dönemde araştırılmadığından, 3 yılı aşan sürekli bir kullanım tavsiye edilmez.

DOZ AŞIMI:
Doz aşımına ait herhangi bir bilgi mevcut değildir. Doz aşımı durumunda semptomatik tedavi uygulanır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ: 60 ve 180 film tablet içeren plastik şişelerde satışa sunulmuştur.
FİYATI (KDV DAHİL) Dona Tablet 60 film tablet 58 TL. Dona şase 20 şase 58 TL. Dona Ampul 22.71 TL. (NİSAN 2009)
İZİN TARİHİ VE NO.: 09.07.2008 - 2008/61
İZİN SAHİBİ VE ADRESİ: Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Maslak - İSTANBUL
ÜRETİCİ: Rottapharm SpA - İtalya lisansıyla Opfermann Arzneimittel GmbH Wiehl - ALMANYA

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
SADECE ECZANELERDE SATILIR.

Detaylı bilgi için lütfen firmamızı arayınız.
Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Reşitpaşa Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi No: 4 P.K. 34467 Maslak/Sarıyer-İstanbul
T. +90 212 366 84 00 F. +90 212 276 20 20 www.abdiibrahim.com.tr
Bu site ve içeriği Abdi İbrahim İlaç tarafından hazırlanmıştır. © 2009 Bu sitedeki bilgiler hekime danışmanın yerine geçemez.   Gizlilik Politikası | Yasal Uyarı